شبکه بهداشت و درمان بابلسر
۱۴۰۱ چهارشنبه ۲۸ ارديبهشت
br ENGLISH
شبکه بهداشت و درمان بابلسر

معرفی شبکه بهداشت و درمان شهرستان بابلسر

 

شبکه بهداشت و درمان شهرستان بابلسر از سال 1371 از شهرستان بابل جدا شده و بعنوان زیرمجموعه ای از دانشگاه علوم پزشکی مازندران شروع به فعالیت نموده است.

ساختمان شبکه بهداشت و درمان بابلسر (بهداری سابق ) درمرکز شهر بابلسر، واقع شده و این اثر در تاریخ 30 خرداد 1358 با شماره ثبت 1531 به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

طبق طرح گسترش در سال 92، این شبکه دارای 7 مرکز روستایی ، 2 مرکز شهری روستایی ، 2 مرکز شهری و 6 پایگاه بهداشتی بود که از این بین یک پایگاه غیر ضمیمه وضعیت غیرفعال داشته و قریب به نیمی از این مراکز ( 45% ) استیجاری بودند .در همین سال این شبکه دارای 46 خانه بهداشت فعال و یک خانه بهداشت غیر فعال (دریاکنار) که 2 باب از خانه های بهداشت استیجاری ( دارابدین روشن و صفرپور ) و مابقی ملکی بودند.

از مجموع خانه های بهداشت 46% قدمت زیر 10 سال، 41% بین 10 تا 20 سال و 13% از خانه های بیش از 20 سال از زمان ساخت شان می گذشت .

 

 
 

 

       پس از ابلاغ سیاست های کلی سلامت توسط مقام معظم رهبری و تعهدات دولت تدبیر و امید و وزارت بهداشت ودرمان، براساس برنامه تحول نظام سلامت در حوزه های بهداشت و درمان ساخت و تعمیرات اساسی فضای فیزیکی و بهبود استاندارد تجهیزات و تأمین نیروی انسانی، گسترش کلینیک های تخصصی و فوق تخصصی دولتی و افزایش پایگاه های اورژانس 115 جزو اولویت این شبکه بهداشت قرار گرفت. لذا با تخصیص اعتبارات لازم طی سالهای 92 تا 94 پروژه های مندرج ذیل برنامه ریزی و دربازه زمانی تعیین شده انجام گرفت .
 

1 احداث و تجهیز مراکز بهداشتی درمانی سرحمام، عربخیل، علی آباد و اجاکسر

2 احداث و تجهیز خانه های بهداشت دوغیکلا ،سرخدشت، باقرتنگه ، صفرپور ، دریاکنار ، دارابدین روشن و روشندان

3 راه اندازی وتجهیز کلینیک تخصصی و فوق تخصصی شهروند

4- تجهیز و راه اندازی پایگاه شماره 2 شهری اورژانس بابلسر

5- بهبود استاندارد فضای فیزیکی مراکز بهداشتی درمانی عزیزک، شهید فرجی، بهنمیر،آموزشگاه بهورزی، اجاکسر

6 احداث سالن اجتماعات ستادشبکه

7- بازسازی اساسی ساختار شبکه ارتباطی اینترنت و اینترانت ستاد شبکه و آموزشگاه بهورزی

8- شروع پروژه احداث کلینیک تخصصی و فوق تخصصی در زمین اهدایی خانواده شهید صالحی

9- راه اندازی و تجهیز کلینیک تخصصی در شهر بهنمیر

 

جای بسی خوشوقتی است که تا هفته دولت سال 95 با عنایت به جذب اعتبارات تخصیصی، تمامی خانه های بهداشت وضعیت ملکی پیدا کرده و کلیه خانه های بهداشت براساس طرح گسترش فعال گردید. درصد مالکیت مراکز بهداشتی درمانی روستایی هم از 45% به 100% افزایش یافت. در مجموع طی سال های 93 ، 94 و نیمه اول 95 مبلغ حدود 25 میلیارد ریال برای احداث مراکز تابعه و 20 میلیارد ریال جهت بهبود استاندارد تجهیزات و فضای فیزیکی هزینه شده است.

 
 

دانلود کتابچه عملکرد شبکه بهداشت و درمان شهرستان بابلسر 

 
 
 
1399/10/20
Powered by DorsaPortal